• -

Fethiye Kampüsü Kuruluş Öyküsü


Fethiye Tazelenme Üniversitesi öyküsü 2018 yılı Kasım ayında ortaya çıktı. 2018 yılı güz yarıyılında Ege Üniversitesinde Yaşlı Sağlığı Doktora programında öğrenciydim ve Sağlıklı Yaşlanma dersi alıyordum. Hocam Doç. Dr. Sevnaz Sahin’di. Tazelenme üniversitelerini anlattı bana, Tazelenme Üniversitesi Ege Kampüsü çalışmalarını anlattı. Kendisi de Tazelenme Üniversitesi Ege Kampüsü yürütücüsüydü. Fethiye’ de Tazelenme Üniversitesi projesini hayata geçirebileceğimizi söyledi. Sevnaz Şahin hocam Fethiye’lidir. Bunun Fethiye’ye olan bir sorumluluğumuz olduğunu söyledi. Bende çok heyecanlandım. Bu çok önemli bir sosyal projeydi. Fark yaratan bir projeydi.

Fethiye Tazelenme Üniversitesi fikrini tanıtma çalışmaları yapmaya başladım.  12 Aralık 2018 de Fethiye Tazelenme Üniversitesi Facebook sayfasını kurdum. Derneklerin kahvaltılarına, konserlere gittim, dostlara, tanıdıklara anlattım. Yandaki küçük afişi hazırladım.  Katıldığım etkinliklerde görünür yerlere astım. Çok ilgi gördük. Fethiye Tazelenme Üniversitesi Facebook sayfası üzerinden tazelenme üniversiteleri ile ilgili yazılar, videolar paylaşmaya başladım.  Bir süre sonra biz anlatmadan grup kendi kendini büyütmeye başladı. 21 Aralık 2018 de 100 kişiye ulaştı.


Biz çalışmalara başlamışken Fethiye Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda görevli Öğretim Görevlisi Melek ŞAHİN arkadaşıma tazelenme üniversitesi fikrini anlatırken o da bana Yaşlı Dostu Kent Fethiye platformundan bahsetti. Böylelikle tesadüfen Yaşlı Dostu Fethiye grubuyla tanıştım. Prof. Dr. Melih Bulut hoca öncülük ediyordu Yaşlı Dostu Fethiye çalışmalarına. Prof. Dr. Melih Bulut hocayı aradım hemen, kendimi tanıttım platform çalışmalarına Fethiye Tazelenme Üniversitesi ve Fethiye YAŞ ALMA Merkezi ile destek vermek istediğimizi ilettim.

Prof. Dr, Melih BULUT hoca, Yaşlı Dostu Fethiye Platformu da bu fikrimizi destekledi ve bir çalışma komitesi kurduk.  Ben (Cemil YAVUZ), Gülşen Yeğen ve Afşar Akal, Sinem Ataçocuğu, Meryem Karakaya, Önce Kurşunlu, Ecem Karakan.

Fethiye Tazelenme Üniversitesi fikri ortaya çıktığı ilk günden beri Tazelenme Üniversitesi Muğla Kampüsü kurucusu ve yürütücüsü Prof Dr. Muammer Tuna hoca ile  görüştük. Sürecin her aşamasında da fikirlerini aldık, tecrübelerinden yararlandık. Fethiye ve Göcek’te yaptığımız konferanslarda konuşmacı oldu. Tazelenme Üniversitelerini, Muğla Tazelenme Üniversitesini ve başarılı yaşlanmayı anlattı. 


Aralık ayında ilk buluşmamızı ocak ayında yapacağız diye fethiyetazelenme facebook sayfamızda ilan ettik. ,İlk etkinliğimizi de 19 Ocak 2019 tarihinde yapmaya karar verdik. Sağlıklı ve Aktif Yaşlanma ve Tazelenme Üniversiteleri. İki değerli hocam konuşmacı olacak, bende moderatör olacaktım. Hemen afişini hazırladım. Davetiyelerini hazırladım. Gülşen Yeğen hocamla birlikte protokol ziyaretleri yaptık hem tazelenme üniversitesini anlattık hemde  aramızda olmalarının bizi güçlü kılacağını belirttik. Tüm protokole gittik. STK lara gittik.


Gazetelere röportaj verdik.  Tv haber yapıldı. Çok büyük bir ilgi vardı. Her yerde Fethiye Tazelenme Üniversitesi konuşuluyordu. Facebook sayfamızdan katılımcı sayısı hızla artıyordu. Etkinlik için Özel Ata okulları konferans salonunu bize açtı. Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Mete ATAY her aşamasında ilgi gösterip kolaylıklar sağladı. Fethiyeli bir çok dostumuz o gün ikram edilmek üzere pasta poğaça yaptılar. Tazelenme Üniversitesi Ege Kampüsü 1 otobüsle Fethiye Tazelenme Üniversitesini açıyoruz diyerek bize destek olmak için geldiler.

19 Ocak 2019 günü herşey çok güzeldi. Muhteşem bir ilgi vardı. Salon doldu taştı. Salonda 250 nin üzerinde katılımcı vardı. Onlarca kişi yer bulamadığı için salona giremedi. İlçemizde ilk kez bir etkinlikte istisnasız tüm protokol üyelerinin katılım gösterdiği söyleniyordu. 

Gerçekten çok başarılı bir etkinlik oldu. Herkes çok beğenmişti.. Tazelenme Üniversitesinin ne zaman açılacağını soruyorlardı. Biz çok mutluyduk.

Gerçekten önemli bir etkinlik gerçekleştirmiştik.

Bu tarihten sonra aylık etkinlikler yapıp kuruluş çalışmaları için gerekli hazırlıkları sürdürmeye karar verdik.

 

İki etkinlik daha yaptık. İlki Göcek’te 02 Mart 2019 Cumartesi günü. Süleyman Şatır Anadolu Lisesi konferans salonunda. Fethiye Tazelenme Üniversitesini anlattık.  Konuşmacı olarak Muğla Tazelenem Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. Muammer Tuna ve  kendisini tazelenme üniversiteleri çalışmalarında tanıma şansını yakaladığımız çok sevgili hocamız Prof. Dr. Hülya Köprülü , Gülşen Yeğen ve ben(Cemil Yavuz) yer aldık.  Prof. Dr. Hülya Köprülü hoca emekli öğretim üyesi. Diğer etkinliklerimizde de hep bizimleydi.  Ayrıca Hacer Cakin hanımefendi  program açılışında çok özel bir ney dinletisi sundu. Hepsine teşekkür ediyorum.

Diğer etkinliğimizi ise Sağlık Haftası nedeniyle Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi ile ortak yaptığımız konferans ve sağlık yürüyüşüydü. Fitoterapi uzmanı Şaduman Karaca ve Diyetisyen Yasemin Çakır konuşmacıydı. Kadınları, Hormonları ve bitikleri konuştuk. Diyabet beslenmesini dinledik. Görev yaptığım Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Dekanı Prof. Dr. Fatma Gül YUR tazelenme üniversitesi çalışmalarına ilk günden beri çok büyük önem ve destek verdi. Başta benim akademik gelişimimde ve Tazelenme Üniversitesi Fethiye Kampüsü gelişiminde her zaman önümüzü açan, imkan sunan bir roldeydi.  Kendisine teşekkür ediyorum.

Bu süreçte Fethiye Tazelenme Üniversitesi kuruluş süreci ve etkinliklere katılan kişilere uyguladığımız anketi bir bilimsel yayına dönüştürüp  Mart ayında 3. Uluslararası ve 12. Ulusal İzmir İleri Yaş Sempozyumunda sunduk. Çalışmamız Sözel Bildiri Birinciliği ile ödüllendirildi. Çok gurur duyduk. 

10 Mayıs 2019 günü  Fethiye Belediye Başkanlığına seçilen Sayın Alim Karaca’yı ziyaret ettik. Görevinde başarılar diledik. Tazelenme Üniversitesi Muğla Fethiye kampüsünü anlattık. Hazırladıgım Fethiye Sağlıklı Yaşam Merkezi (Fethiye Tazelenme Evi) proje dosyasını sunduk. Çalışmalarımızda destek istedik.  Çok ilgi gördük. Kendisine teşekkür ediyoruz. 

Müfredat hazırladık. Müfredatı oluştururken diğer kampüslere göre dezavantajı yaşadığımız durumlar olduğunu gördük. Tazelenme üniversitesinin diğer kampüsleri üniversitelerin merkez  kampüslerinde idi. Kampüslerin tüm olanaklarına, akademik personele, dersliğe, malzemeye ulaşımları bize göre daha kolaydı.   Biz müfredat oluştururken üç ana alanı hedefledik. Birincisi bilişsel gelişime destek olmak, ikincisi psikomotor becerileri desteklemek, üçüncüsü ise spor ve hareketi artırmak. Spor dersi, beceri dersi, sağlık ve sosyal bilgiler dersi, geriatri zorunlu olarak planlandı. Halk oyunları, yabancı dil, müzik vb seçimli olarak planlandı. Gönüllü akademik kadro oluşturmak için bir çok hocamızla görüşme yaptık. Bir çok öğretim üyesine, eğitimciye, öğreticiye Fethiye kampüsünü anlattık gönüllü akademik kadroda olmalarını rica ettik. Bu çalışmaları Haziran 2019 da neticelendirdik.

03 Temmuz 2019 günü Tazelenme Üniversitesi Muğla Fethiye kampüsü için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hüseyin Çiçek hocamızı ziyaret ettik. Tazelenme Üniversitesi Fethiye kampüsü çalışmalarını ve üniversiteden beklentilerimizi anlattık. Ders verecek akademik kadromuzu, müfredatımızı, ders programımızı ve faaliyetlerimizi içeren bir dosya sunduk. Kendilerine taleplerimizi ilettik, önerilerini aldık. Çok büyük ilgi ve destek gördük. Kendisine teşekkür ediyoruz. 

Web sayfamız yoktu. Sevgili dostum Yasin Çobanoğlu hiç bir ücret talep etmeden alan adını aldı siteyi kurdu. Bende word pres programını deneme yanılmayla öğrenerek www.fethiyetazelenmeuniversitesi.org sitesininin içeriğini, görselini hazırlamak için gayret ettim. 

Şimdi artık kayıt sürecindeyiz. Büyük bir heyecan içindeyim. Yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığım Fethiye kampüsü öyküsünde çok büyük bir emek, zaman ve gayret var. Heyecan var. Destek var. Bize destek olan, gönlünü açan, öneri sunan, eleştiri sunan herkese teşekkür ediyorum.  

Birlikte TAZELENECEĞİZ.

 

                                                                                 22.07.2019                                                                                    Cemil YAVUZ                                                               Fethiye Kampüsü Kurucusu